MUZEA ISTAMBUŁU
STARÓWKA ISTAMBUU od A do Z i okolice
Ścisłe centrum do zwiedzania w Istambule tzw. must see to plac publiczny, na którym stał hipodrom Sułtana Ahmeta - "Sultanahmet Meydanı" i wszystko w zasięgu wzroku. To całkiem spory intensywny dzień zwiedzania od samego rana, a najlepiej dwa dni. Około 4 km dreptania pomiędzy punktami plus to co wewnątrz muzeów. Trzeba też doliczyć czas na kolejki po bilety, toaletę i kawiarnie. Jeśli ktoś nie ma tyle czasu i pieniędzy to najważniejsze punkty to M, O, R, czyli Haga Sophia, Yerebatan Sarnici i Topkapi Saray.
Zwiedzanie od A do Z
Następnie przechodzimy na wielki plac dawnego Hipodromu.
Obecnie na placu Hippodromu znajduje się dwa obeliski. Pierwszy to Örme Dikilitaş B (Obelisk Konstantyna) a drugi to starożytny egipski obelisk Theodosius Dikilitaşı D (obelisk Teodozjusza, obelisk z dzianiny). Pomiędzy obeliskami znajduje się Yılanlı Sutun C (Kolumna węża), a na drugim końcu hipodromu Alman Çeşmesi G (Niemiecka fontanna).
Przy placu znajduje się Muzeum Sztuki Tureckiej i Islamskiej E oraz Muzeum Defter ı-hakanı Bınası F (Budynek Księgi Khana )
Po drugiej stronie Hippodromu znajduje się Sultan Ahmet Cami H (Błękitny Meczet).
Sultan Ahmet Cami H Błękitny Meczet z zewnątrz , maj 2018
Następnie przechodzimy przez park Sultana Ahmeta, gdzie znajdują się Sultan Ahmet Turbesi I (grobowiec dynastii Osmańskiej). W grobowcu pochowanych jest 3 sułtanów. Najważniejszy to Sułtan I Ahmed Han i jego żona oraz 36 członków dynastii osmańskiej.
W parku na placu "Sultanahmet Meydanı" znajduje się otwarte muzeum Efsunlu Dünya J (Zaczarowany Świat), gdzie wśród kompozycji kwiatowych znajduje się rząd kamiennych ław służących do odpoczynku turystom. Są to pozostałości po trybunach dawnego hipodromu, rozebranego i przeniesionego w to miejsce. Przechadzając się po parku nie sposób ominąć ogromnej fontanny. L To właśnie w tym miejscu są robione najczęściej zdjęcia z Hagą Sophią w tle.
Fontanna z widokiem na Hagia Sophia, maj 2018
Fontanna z widokiem na Sultan Ahmet Cami H (Błękitny Meczet), maj 2018
Fontanna z widokiem na Hammam Sultan Hürrem. K ,maj 2018
I tak oto dochodzimy do meczetu Hagia Sophia Cami, M który obecnie jako czynny meczet jest również muzeum. Zmienił się nieco wystrój np. została zasłonięta oryginalna posadzka pluszowym błękitnym dywanem.
Fragmenty wnętrza Hagia Sophia M z gołą posadzką, maj 2018
Tuż obok znajduje się wejście do podziemnej zatopionej Bazyliki św. Eliasza z 532 roku. Na jej miejscu stworzono Yerebatan Sarnıcı O cysternę z wodą na wypadek oblężenia i zatrucia wody w akweduktach. W czasach osmańskich nie spodziewano się oblężeń , więc zapomniano na wiele lat o tym miejscu.
Yerebatan Sarnıcı - Cysterna Bazyliki jest jedną z najładniejszych cystern. Podczas zwiedzania można wykonać sobie serię profesjonalnych zdjęć w stroju z czasów Sułtanki Hürrem indywidualnie bądź rodzinnie.
Żegnając się z chłodem cysterny zmierzamy do Topkapı Sarayı (Pałac Topkapi), który stanowił rezydencję sułtanów przez 380 lat. Przed okazałą bramą znajduje się ogromna Fontanna Sułtana Ahmeda III. P
Topkapı Sarayı - opis. R
Następnie widzimy ogromny plac - ogród, gdzie zbierał się lud, który mógł w niewielkim budynku - kiosku złożyć swoje prośby , petycje, skargi i czekać na odpowiedź. Obecnie pozostały tylko fundamenty tego budynku.
Widzimy kolejną bramę babı hümayun. Jest to brana główna nazywaną Imperialską/ Cesarską.
Wewnątrz zwiedzamy wieżę sprawiedliwości, kuchnię, pokoje, łaźnię, harem, bibliotekę, kaplice, łaźnie z basenami. Możemy też odpocząć w kawiarni Konyali z pięknymi widokami na Bosfor.
https://www.thinglink.com/scene/887330731427102720
Wychodząc z obszernych terenów pałacowych możemy udać się na odpoczynek do przylegającego najstarszego i przepięknego parku miejskiego Gülhane Parkı (Park Gulhane) w dzielnicy Eminönü w Stambule.
Zmierzając w tym kierunku napotkamy kompleks Muzeum Archeologicznego S Eskı Şark Eserlerı Muzesı (Muzeum starożytnego Orientu) oraz Çinili Köşk Müzesi (Letni Pałac zwany kafelkowym kioskiem z 1473r. Sułtana Mehmeta Zdobywcy). Wewnątrz znajduje się muzeum archeologiczne z unikatowymi zbiorami jak sarkofagi 9niestety nie dostępne dla zwiedzających) oraz liczne prace kafli z izniku i ceramiki.
Tuz przed wejściem do parku widzimy po lewej stronie Topkapı Muzesı Alay Köşkü T (Rezydencja Pułku Muzeum Topkapi) Jest to pawilon (kiosk) z 7 fasadami i okratowanymi 7 oknami, które służyły Sułtanowi do oglądania parad woskowych, przechodniów, oraz obserwacji przyjścia i wyjścia Wielkiego Wezyra do pałacu. Pewien Sułtan Szalony Ibrahim wykorzystał kiosk do strzelania z kuszy do przechodniów. Dawniej była to drewniana budowla. W późniejszych czasach przebudowana. Rezydencja Pułkowa, która została zbudowana dla sułtana służyła również do witania żołnierzy i ludu. Znana jest również jako Rezydencja Selam. Nadal przyciąga wzrok swoją unikalną strukturą architekturą, a obecnie znajduje się tam biblioteka oraz jedyne muzeum etnograficzne w Stambule.
Podziwiając z zewnątrz to dzieło architektoniczne wzrok przykuwa również Bab-ı Ali U (Wysoka Porta Otomańska w stylu rokokowym z XIX w.). Dawna siedziba Wezyra w Stambule. Jest to historyczne określenie na dwór, rząd lub ogólniej, na państwo tureckie jako całość za panowania sułtanów szczególnie w kontekście dyplomatycznym. Nazwa pochodzi od wielkiej bramy do dzielnicy urzędowej w Stambule, budynku, w którym mieściła się siedziba wielkiego wezyra. Od tego określenia pochodzi także nazwa elitarnej straży sułtana — Jeźdźców Wysokiej Porty. Obecnie strzeżone wejście biura rządu prowincji Istambuł - Urząd Miejski.
W parku zaraz po wejściu widzimy wielką księgę z napisem po turecku i angielsku
Topkapı Sarayı'na
asırlarca dış bahçe lik
yapan, çıçek ve gül bahçesı
Gülhane'ye Hoşgeldınıg
******
Welcome to the flower and
rose garden Gülhane
which has been serving as
an cuter garden of
Topkapi Palace of centuries.
******
Witamy w ogrodzie kwiatów i
róż, który od wieków był
zewnętrznym ogrodem
Pałacu Topkapi.
Następnie posąg Aşık Veysel Heykeli - poety tureckiej literatury ludowej, twórca tekstów i ludowych mądrości oraz wirtuoz gry na bağlama). Następnie jawi nam się Pomnik, który jest darem gazety Hurriyet z okazji 100-lecia Atatürka.
W głębi parku jest Islam Bilim Teknoloji Tarıhı Muzesı (Muzeum Nauki Islamskiej i Historia Technologii w dawnych stajniach królewskich), a na końcu na wzgórzu kolumna Gotów. Park mieni się bogactwem kolorów rabatek kwiatowych z wymyślnymi wzorami. Ścieżki są wytyczone między kilkusetletnimi drzewami. Jest wiele miejsc do odpoczynku, oraz małych kawiarenek.
Trochę zajęło mi opracowywanie Edirne, ale było warto. pewnie jeszcze coś tam dorzucę. Chciałabym zobaczyć zapasy w oliwie, któregoś lata... Teraz jest czas na opisanie muzeów Istanbułu. pewnie wszystkich nie zliczę, ale opiszę te, które widziałam i te , które są jeszcze przede mną...
OdpowiedzUsuń